Egyre gyakoribb jelenség az egész világon, és sajnos Magyarországon is az ételallergia. Ennek okait sokan a kisbabakori hozzátáplálás menetének felborulásában látják, de egy friss amerikai kutatás eredményei egy sokkal prózaibb okot is feltártak az élelmiszer-allergiák kialakulásának egyik fő okaként.
A New York-i Albert Einstein Orvostudományi Egyetem munkatársai 10.000 embert vizsgáltak, és ebből 2548-nak a vizeletében találtak az orvosok diklórfenolt, amely egy rovarírtáshoz használt vegyszer. A további elemzés rámutatott, hogy a vizsgáltak körében 80 százalékkal gyakoribb volt az élelmiszerallergia azoknál, akiknél a magasabb diklórfenolszintet mérték (a felső negyed) az alsó negyedbe került résztvevőkhöz képest.
Ez a vegyszer pedig leggyakrabban sajnos éppen a csapvízből - illetve, nem alaposan megmosott zöldségekről, gyümölcsökről - kerül a szervezetbe. Vagyis, a dolog úgy áll, hogy a csapvíz komoly kockázatokat is hordoz, amennyiben bizonyos káros anyagokat is tartalmaz a nem megfelelő tisztítás eredményeként - hiszen, pl. a csapvízbe kerülő hormonokat teszik sokan felelőssé a termékenységi és nemzőképességi problémákért is.
Megpróbálhatunk védekezni a csapvíz káros hatásai ellen palackozott viz fogyasztásával és alaposan megmosott gyümölcsökkel, mégis aggasztónak tűnik ez az eredmény.
De nemcsak a diklórfenol probléma a csapvízben, hanem az e.coli mennyisége is. De mit jelent, hogy iható a csapvíz? Dr. Szlávik megmondja: